پنج شنبه 28 تير 1403

افزایش ثبات سازه‌های فلزی در برابر حریق با فوم‌های کُند کننده آتش

افزایش ثبات سازه‌های فلزی در برابر حریق با فوم‌های کُند کننده آتش
  تاريخ:بيست و هفتم خرداد 1403 ساعت 11:01   |     کد : 289150   |     مشاهده: 129
به گزارش صنعت نیوز، گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به فرمولاسیون کاورهای کندکننده آتش دست یافته‌اند که قادر به جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی تا رسیدن نیروهای امدادی آتش‌نشان است.
به گزارش صنعت نیوز، گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به فرمولاسیون کاورهای کندکننده آتش دست یافته‌اند که قادر به جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی تا رسیدن نیروهای امدادی آتش‌نشان است.
محمود ترابی‌نژاد، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، گفت: مصالح مورد استفاده در ساختمان‌ها و صنایع، در درجه حرارت ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد، مقاومت خود را از دست می‌دهند؛ به گونه‌ای که با وجود این که نقطه ذوب فولاد ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد است، در برابر حرارت ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد تاب نیاورده و در صورت باربر بودن، دچار خمش می‌شوند.
وی با بیان اینکه ازدیاد دود ناشی از سوختن مواد قابل اشتعال یا ریزش ساختمان‌ها، راه‌های خروجی را برای ساکنین ناامن می‌کند و منجر به توقف خطوط تولید در صنایع می‌شود، اظهار کرد: ما در این شرکت به فرمولاسیون تولید محلول‌ها و فوم‌های ضدحریق دست یافته‌ایم که نه تنها مانع از گسترش آتش می‌شود، بلکه مانع از پخش دود و تولید گازهای زیان‌آور و سمی حاصل از سوختن مواد قابل اشتعال خواهد ‌شد.
ترابی‌نژاد با بیان اینکه از سال ۸۵ برای این محلول ۶ گواهی ثبت اختراع داخلی دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: ضدحریق پروماکت برای ضدحریق کردن دکوراسیون داخلی، اسکلت‌های فلزی، کابل‌های برق، ایجاد اتاق‌های امن در هتل‌ها و بیمارستان ها قابل استفاده است؛ چرا که اجسام قابل اشتعال و آسیب‌پذیر را در مقابل حرارت و حریق، مقاوم می‌کند.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، استفاده از این فناوری را مانند پوشاندن جلیقه ضد حریق بر تن ابزار و مصالح توصیف و تصریح کرد: ضخامت این فوم چند برابر لایه خشک اولیه آن است و در دمای بالای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد، گاز خنک‌کننده کاملا بدون ضرری از آن آزاد می‌شود که باعث سرد شدن سازه فلزی شده و موجب به تاخیر انداختن زمان بی‌ثباتی سازه فلزی بر اثر آتش‌سوزی و ریزش سازه و سقف تا رسیدن تیم امدادرسانی خواهد شد.
به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، ترابی‌نژاد جلوگیری از گسترش آتش، ایجاد زمان مناسب جهت رسیدن آتش‌نشانان و تیم امدادی به محل حریق، جلوگیری از ایجاد دود در محیط به علت شعله‌ور نشدن پنل‌ها، سرد شدن سریع محل بعد از رفع علت حریق، جلوگیری از سرایت آتش به محل‌های مجاور را از مزایای کاورهای کندکننده آتش عنوان کرد.

http://new.sanatnews.ir/News/1/289150
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است