فرودگاه امام خمینی (ره) نگین زیبای انگشتر صنعت هوایی خواهد شد
به گزارش صنعت نیوز، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) نگین زیبای انگشتر صنعت هوایی خواهد شد، توسعه این فرودگاه را بزرگترین طرح توسعه‌ای پس از انقلاب برشمرد و گفت: فاز۱ طرح توسعه شهر فرودگاهی امام اسفند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که نیازمند سرمایه ۵۰۰ میلیون یورویی است.
تاريخ : چهارم آذر 1402 ساعت 14:35   کد : 285413
به گزارش صنعت نیوز، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) نگین زیبای انگشتر صنعت هوایی خواهد شد، توسعه این فرودگاه را بزرگترین طرح توسعه‌ای پس از انقلاب برشمرد و گفت: فاز۱ طرح توسعه شهر فرودگاهی امام اسفند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که نیازمند سرمایه ۵۰۰ میلیون یورویی است.
«مهرداد بذرپاش» امروز (شنبه) در مراسم آغاز عملیات عمرانی فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: در جلسه رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی اعلام کردم که این وزارتخانه پیشران پیشرفت کشور است و نقش متفاوتی برای پیشبرد حرکت پیشرفت ملت ایران دارد.
وی بیان‌داشت: در این روزها هر سفری به شمال، جنوب و شرق و غرب انجام می شود و هر میهمانی که وارد ایران می‌شود، از ظرفیت بزرگ ترانزیتی و کریدوری ایرانی صحبت می کند.
بذرپاش با اشاره به تعریف کلان پروژه «ایران راه» در ابتدای حضور در وزارت راه و شهرسازی، گفت: ما بسته توسعه زیرساخت‌ها را در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تعریف کردیم که در بخش نرم افزاری باید مواردی مانند توسعه ترانزیت یک‌سره، بارنامه یک‌سره و هر آنچه موجب تسهیل عبور و مرور می‌شود، در همه شقوق در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به بسته توسعه سخت افزاری، ادامه داد: ساخت فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) که عملیات عمرانی آن امروز آغاز شد؛ در راستای همان کلان پروژه است و دلیل کندی سرعت آن، کمبود منابع است؛ اما ما در دولت با کمک مجلس می دانیم چه کار می کنیم.
وزیر راه و شهرسازی از برنامه کاهش محدودیت‌های پروازی خبر داد و گفت: این برنامه پیام امنیت و آرامش را به سرمایه گذاران و مسافران مخابره می کند.
وی، فاز دوم فرودگاه امام خمینی را بزرگترین پروژه هوایی پس از انقلاب عنوان کرد و گفت: این پروژه در کریدور شمال- جنوب نیز حضور دارد و اگر دقیق تصمیم گرفته شود و تسلیم جوسازی‌ها نشویم، خواهیم دید که شاهراه اصلی شمال و جنوب، شرق و غرب، ثروت ملی را به اندازه فروش نفت افزایش خواهد داد و امنیت و آرامش را به همراه خواهد داشت.
بذرپاش افزود: در کنار زیرساخت‌ها، همه ظرفیت های دانش بنیان را به کار گرفته ایم و با توجه به اینکه در بسیاری از نقاط کشور خطوط ریلی مستقر است، باید از این ظرفیت ها چه در بخش سخت افزاری و چه نرم افزاری استفاده کنیم.
وی ادامه‌داد: از همه شرکت های هواپیمایی دعوت می کنیم از فرودگاه امام و منطقه آزاد آن که کلان‌پروژه ۴۱۰ هزار متر مربعی با سرمایه گذاری بیش از ۲.۵ میلیارد یورویی است و عملیات اجرایی آن امروز آغاز شده حضور یابند و از فرصتی که خداوند در اختیار ما قرار داده استفاده بهینه کنند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت ترمینال های فرودگاه امام خمینی (ره)، خاطرنشان‌کرد: ظرفیت ترمینال فاز یک سالیانه ۶ میلیون مسافر است و به ۱۰ میلیون مسافر تا سال آینده خواهد رسید. همچنین ترمینال سلام با ظرفیت پنج میلیون مسافر در سال، روزبه روز در حال توسعه است و شاهد خدمات‌رسانی آن به زوار عتبات عالیات بوده ایم که تا پایان سال آینده به ۱۰ میلیون نفر می رسد.
وی تاکید کرد: با تکمیل فاز دوم شهر فرودگاهی، ظرفیت جابه‌جایی مسافر به سالیانه ۵۰ میلیون مسافر خواهد رسید.
بذرپاش یادآور شد: عملیات اجرایی فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی از روز نخست آغاز خدمتم در وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفت و در این مسیر از حمایت های مجلس با احکام بی بدیل در برنامه هفتم توسعه، از شرکت «هاکان انرژی» چین به عنوان شریک شرکت شهر فرودگاهی امام در این پروژه و قرارگاه خاتم الانبیا صمیمانه تشکر می‌کنم.